Skip to content

Czy polskie sądy działają zgodnie z Konstytucją? Wprowadźmy sędziów społecznych! Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

13 października 2010

Ze względu na zainteresowanie czytelników odwiedzających mój blog i fakt że Afery Prawa poddawane są regularnym atakom ze strony organów, zamieszczam artykuł, który opublikowałem tam dwa miesiące temu.

Prawie każdy kto spotkał się z polskimi sądami, ma o nich swoje zdanie, na ogól nie najlepsze. Afery Prawa regularnie otrzymują informacje o wyrokach na podstawie fałszywych, wziętych z powietrza oskarżeń. O wymiarze sprawiedliwości mówi się otwarcie – mafia. Sądy nie służą społeczeństwu, nie jest ich celem rozstrzyganie sporów, lecz są narzędziem mafijnej władzy nad ludźmi. Narzędziem tępienia wszelkiej niezależności politycznej i ekonomicznej.

Jest tak w dużej mierze dlatego, że sądy i prokuratura znalazły się poza wszelką kontrolą społeczną. Przypomnijmy tutaj charakterystyczną ustawę o prokuraturze, z października 2009r, wyjmującą ją spod nadzoru ministra sprawiedliwości czy ustawę z marca 2007r, usuwającą ławników z wydziałów karnych. W sprawach karnych została wprowadzona zasada prowadzenia procesu i wydawania wyroku przez jednego sędziego. Nie było to dzieło przypadku lecz przemyślany ruch dla kumulacji władzy w rękach sitwy sądowo-prokuratorskiej. Dało to praktycznie nieograniczone pole do nadużyć. Do tego należy dodać silne powiązania rodzinne w wymiarze sprawiedliwości. Szczególnie jest to widoczne w mniejszych miejscowościach, gdzie w sądach i prokuraturze zatrudniani są członkowie rodzin, gwarantując pełną kontrolę nad na lokalną społecznością.

Jednocześnie tworzone ustawy dają sitwie całkowitą swobodę w interpretacji prawa. Charakterystycznym przykładem jest sławetna swobodna ocena dowodów z kpk. W kodeksach jest pełno zwrotów typu „sąd może”, zamiast np. zdecydowanego „sąd postanawia”. W wielu przypadkach ustawiane sprawy toczą się latami, skutecznie niszcząc życie ofiary ataku. Oczywiście nijak to się ma do konstytucyjnego prawa do sprawiedliwego procesu bez nieuzasadnionej zwłoki.

To wynaturzenie wymiaru sprawiedliwości można i należy zmienić i są ku temu możliwości. Takim narzędziem może być artykuł 182 konstytucji, który stanowi o udziale obywateli w wymiarze sprawiedliwości. Ustawy można próbować zmienić poprzez skargi konstytucyjne. Jest to droga długa i trudna, gdyż skargę do Trybunału Konstytucyjnego można wnosić dopiero po wyroku drugiej instancji. Dodatkowo utrudniono to przymusem adwokackim a znalezienie adwokata do skargi konstytucyjnej graniczy z cudem.

Jeśli jednak uważamy, że jesteśmy wrabiani w przestępstwo, którego nie popełniliśmy, można i należy złożyć w sądzie wniosek o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego pytania o zgodność z Konstytucją artykułów 28 i 30 kpk, które stanowią o jednoosobowym składzie sądu. Oczywiście z konstytucją one zgodne nie są i najprawdopodobniej takie byłoby zadanie Trybunału. Sędziowie dobrze o tym wiedzą i niewykluczone, że taki wniosek odrzucą. Może to jednak znacznie pomóc w późniejszej skardze do TK. Natomiast w przypadku jednego ze współpracowników Afer Prawa, przy ewidentnie fałszywych oskarżeniach, skutkiem wniosku było umorzenie sprawy.

Poniżej zamieszczam propozycję wniosku, o którym mowa.

Bogdan Goczyński

PRZYKŁAD WNIOSKU

Sygn. Akt ….                                                                            data

Adres wnioskodawcy

Adres sądu

Wniosek o skierowanie pytania do Trybunału Konstytucyjnego

Niniejszym składam wniosek o zwrócenie się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem o zgodność artykułów 28 kpk i 30 kpk z Konstytucją.

UZASADNIENIE

W procesie tym zostało naruszone gwarantowane artykułem 45 Konstytucji prawo do sprawiedliwego procesu przez bezstronny sąd. Jest to związane z brakiem udziału obywateli w rozpatrywaniu spraw karnych. Uczestnictwo obywateli w sądach  określone jest artykułem 182 Konstytucji. Sąd ma możliwość skierowania pytania w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego na podstawie artykułu 193 Konstytucji.

Imię, nazwisko i podpis wnioskującego

Linki do artykułów związanych z poruszanym tematem.

Konstytucja RP.

Dlaczego w Polsce potrzebna jest ława przysięgłych?

Trybunał nie-konstytucyjny.

Trybunał Konstytucyjny – organ folwarku zwierzęcego?

Rzeczywiste oblicze polityki prorodzinnej.

Polska prokuratura i sądy. Specjaliści od prowokacji, fałszywych oskarżeń i rozbijania rodzin.

Reklamy

From → Uncategorized

One Comment
  1. Jestem prawdopodobnie w posiadaniu unikalnych nagrań mordercy Marka Rosiaka. Czekam na potwierdzenie czy chodzi o tego człowieka: Kim jest morderca Marka Rosiaka? http://monitorpolski.wordpress.com/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: