Skip to content

Kogo reprezentuje Rzecznik Praw Obywatelskich?

26 grudnia 2010

Na początku października złożyłem u Rzecznika Praw Obywatelskich pismo z prośbą o wsparcie mojej skargi konstytucyjnej na eliminację udziału obywateli z orzekania w sprawach karnych. Prawdę mówiąc, skarga ta byłaby zupełnie niepotrzebna, gdyby zarówno Rzecznik jak i posłowie traktowali Konstytucję poważnie a nie tylko jako narzędzie propagandy. Niekonstytucyjność ustawy z marca 2007r. była bowiem tak zwanym demokratycznym władzom doskonale znana, o czym świadczy pismo ówczesnego Rzecznika, Janusza Kochanowskiego do Ministra Sprawiedliwości. Na dobrą sprawę, osoby odpowiedzialne za tą ustawę powinny stanąć przed Trybunałem Stanu, a jeszcze lepiej przed sądem karnym, za świadome łamanie najwyższego prawa. Oczywiście musiałby to być sąd absolutnie niezawisły, powoływany na zasadzie ławy przysięgłych. Inny byłby fikcją jaką widzieliśmy już w procesach zomowców strzelających do górników z „Wujka” i ich zleceniodawców.

Treść odpowiedzi Rzecznika mnie nie zaskoczyła, bowiem zastanawiałem się jedynie nad jej forma. Nastawieniu RPO dawałem wyraz wcześniej a ostatnio w artykule informującym o złożeniu wspomnianego pisma. Dano mi do zrozumienia, że jestem nikim a liczą się jedynie wewnątrzpaństwowe instrukcje. Gwoli formalności, zgodnie a art. 191 Konstytucji,  Rzecznik ma prawo skargi konstytucyjnej, w tym oczywiście wsparcia skargi obywatelskiej, bez czekania na instrukcje „organów”.

Charakterystyczne, że postawa Rzecznika Praw Obywatelskich jest typową arogancką postawą urzędniczą. Ludzie ci ostentacyjnie pokazują, że utożsamiają się jedynie z interesem swojej kasty. Towarzyszy temu fabrykowanie oskarżeń przez sądy i prokuraturę oraz regularne nadużywanie władzy i szpiegowanie ze strony policji. Może już najwyższy czas to ukrócić. Być może należałoby się zastanowić nad sensem istnienia i funkcjonowania instytucji państwowych. Uważna obserwacja wskazuje bowiem na następujący schemat: sitwa zawłaszcza sobie władzę ze skłonnością do nadużyć a dla naiwnej gawiedzi tworzy instytucje mające rzekomo przed nadużyciami chronić. Efekt jest jaki widzimy.

Powinniśmy poważnie rozważyć kwestię podstawowych instytucji funkcjonowania społeczeństwa, w tym ławy przysięgłych i wybieralności sędziów. Inaczej będziemy tylko parobkami traktowanymi tak jak w tym przypadku.

Załączam wspomniane na wstępie pismo Rzecznika Praw Obywatelskich.

Bogdan Goczyński

Pismo RPO 7.12.2010

Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polskie sądy niekonstytucyjne. Czy Rzecznik Praw Obywatelskich się obudzi?

Rzecznik Praw Obywatelskich czy rzecznik sitwy?

Kasta szwindlerów.

Zachowanie się policji w związku z protestem obywatelskim przed sądem w Lublinie.

Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, Janusza Kochanowskiego do Ministra Sprawiedliwości w związku z łamaniem artykułu 182 Konstytucji.

Wariograf potwierdza fabrykowanie oskarżeń.

Reklamy

From → Uncategorized

2 Komentarze
  1. muszal3 permalink

    W czym problem? Procedury są jasne. Jak sprawa zawiśnie na okonandzie TK to RPO będzie mógł się nią zająć.

Trackbacks & Pingbacks

  1. Demonstracja w sprawie poparcia dziennikarza Bogdana Goczyńskiego « Monitorpolski's Blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: