Przeskocz do treści

Geneza sitwy

12 marca 2016

Jak pisałem w poprzednim wpisie, 16 stycznia w Sejmie miała miejsce konferencja zorganizowana przez Poselski Zespół na Rzecz Nowej Konstytucji a poświęcona wymiarowi „sprawiedliwości”. Ze względu na stan zdrowia nie byłem w stanie przygotować wystąpienia na głównej części konferencji. Mimo choroby, wybrałem się tam jednak z przyjaciółmi i w kuluarach powiedziałem parę słów do kamery Rafała Kryształowskiego na temat przyczyn patologii polskiego życia społecznego. Kilka tygodni dochodziłem potem do siebie, ale czasem trzeba się poświęcić.

W filmie nie dopowiedziałem, mimo kilku prób, że po wojnie do aparatu administracyjnego przywiezionego z Sowietów dokooptowano część lokalną złożoną z ludzi o podobnej mentalności , niejednokrotnie wcześniej kolaborujących z okupantem niemieckim. Tak więc często spotykane cechy osobowości sędziów – przewrotność, zakłamanie czy manipulacje prawem, nie są przypadkiem lecz konsekwencją powojennej wymiany elit.

Nie ulega dla mnie wątpliwości, że aby społeczeństwo w Polsce zaczęło normalnie funkcjonować, należałoby zwolnić większość urzędników bez naboru nowych. Szczególnie dotyczy to właśnie sądownictwa i prokuratury. Dla przywrócenia normalności konieczne jest także odtworzenie pozytywnych elit. Jest to nawet ważniejsze niż redagowanie nowej konstytucji, która tak jak obecna, będzie poddawana manipulacjom i przekłamaniom

Jednocześnie chciałbym podziękować redakcji Barw Bezprawia za przygotowanie i udostępnienie filmu.

Bogdan Goczyński

Reklamy

From → Uncategorized

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: